|  Login

2005 2nd Dance Competition

 

2005 THE SECOND CHINESE DANCE COMPETITION

 

 

CATEGORY

PLACE

NAME OF DAME

PERFORMER

CHOREOGRAPHY

Solo – ages 13 - 17

First Place

Feather Fans

Crystal Chang & Mallory Shan

Jade Lin

Solo – ages 13 - 17

Second Place

Spirit of Color

Emily Shum

Unknown

Solo – ages 13 - 17

Second Place

Pipa Angel

Grace Lin

Joy Lee

Solo – ages 13 - 17

Honorable Mention

Spring on A Moonlit River

Stephanie Cheng

林之樺

Solo – ages 13 - 17

Honorable Mention

Golden Youth

Betsy Lee

Betsy Lee

Solo – ages 13 - 17

Honorable Mention

Happy Maid

Amy Tsao

Amy Tsao

Solo – ages 13 - 17

Honorable Mention

Red Candle

Danica Yang

許  暘

Solo – ages 12 and under

First Place

Crouching Tiger hidden Dragon

Leslie Jaw

 Kevin  Chan &

Bin-Shin So

Solo – ages 12 and under

Second Place

Little Fish

Elizabeth Shih

Bin-Shin So

Solo – ages 12 and under

Honorable Mention

    Spring

Jamie Ye

Shi-Wang Wang

Group – ages 12 and under

First Place

Xinjiang City Girls

Chelmsford & Acton Biyun Zhu’s Children Dance School

Biyun Zhu

Group – ages 12 and under

Second Place

Dance of Tulufan

Little Rainbow Chinese Folk Dance Group

許  飛

Group – ages 12 and under

Honorable

Mention

Xinjiang Girls

Boston Chinese Folk and Classical Dance Troupe

Emily Shum

Group – ages 12 and under

Honorable

Mention

  Plum Blossoms

Chelmsford Chinese Language School Chinese Dance Class I

Betsy Lee

Group – ages 13 - 17

First Place

Song of Beauty

Boston Chinese Folk and Classical Dance Troupe

Unknown

Group – College and graduate students

First Place

The Season of Blossoms

Boston Chinese Folk and Classical Dance Troupe

Unknown

Group – Non Students

First Place

Colourful Clouds Chasing the Moon

GBCCA Melody Dance Troupe

王    虹

 

組別

名次

舞名

演出者

編舞

十三歲以上獨舞

第一名

羽   扇

張文、單傳蓉

陳玉律

〃               

第二名

天山原色

岑雅欣

不  祥

〃                

〃   

琵琶仙子

林庭琬

李心怡

〃               

佳作

春江花月夜

鄭文賢

林之樺

〃               

   〃

金色年華

李    怡

李  怡

〃               

    〃

快樂的少女

曹尉玲

曹尉玲

〃               

    〃

紅   燭

楊丹妮

許  暘

十二歲以下獨舞

第一名

臥虎藏龍

趙    芸

 Kevin Chan

& 鎖彬欣

十二歲以下獨舞

第二名

魚    戲

史欣慧

鎖彬欣

十二歲以下獨舞

佳  作

    春

葉姻廷

王世旺

十二歲以下團體組

第一名

大阪城的姑娘們

Chelmsford & Acton

朱碧雲兒童舞蹈學校

朱碧雲

〃              

第二名

美麗的吐魯番

虹聲少兒舞蹈團

許  飛

〃             

佳  作

少女之春

鄉土舞蹈團

岑雅欣

〃             

佳  作

   梅

Chelmsford 中文學校舞蹈第一班

李  怡

十三歲~十七歲

團體組

第一名

踏    歌

鄉土舞蹈團

不  祥

大學團體組

第一名

花開時節

鄉土舞蹈團

不  祥

社會團體組

第一名

彩雲追月

GBCCA知音舞韻

王  虹

 

 

2nd Dance Competition photos

Displaying 1-9 of 20 items.
Loading...