|  Login

2013 6th Dance Competition Results

Solo, ages 13 and above

Dance Types

Place

Participator

Title

Choreographer

Teacher

Minority

First Place

Jamie Yang

情   絲

扎   那

Hang Dong Xu

Minority

Second Place

Angel Jin

Rain in the Bamboo Forest   雨竹林

Unknown

Jade Lin

Minority

Honorable Memtion

Zoe Hsieh

Galloping Across the Grassland   馳騁草原

Unknown

Hang Dong Xu

Classical

Honorable Memtion

Serena Luo

Sword    劍  舞 

Hang Dong Xu

Hang Dong Xu

Classical

Honorable Memtion

Meredith Gee

Tai Chi Impression   太極印象

Xiaogang Zhao

Modified by Ma Jia

Classical

Honorable Memtion

Angela Zheng

Tree in the Wind  

Unknown

Hang Dong Xu

Classical

Honorable Memtion

Caitlin Favreau 

水中草 

Unknown

Hang-Dong Xu

Classical

First Place

Lauren Wong

Lotus Dance

趙小剛

Grace Chan

Classical

Second PLace

Jamie Yang

Rhythm   韻律

Unknown

Modified by Jamie Yang

Classical

Second Place

Angel Jin

Leaf   葉

Unknown

Hang Dong Xu

   Solo,ages 12 and under

Dance Types

Place

Participator

Title

Choreographer

Teacher

Folk

Second Place

Esther Ng

Childhood   童   時

Grace Chan

Grace Chan

Minority

Honorable Memtion

Savannah Ung

花兒為什麼這樣紅

Unknown

Grace Chan

Classical

First Place

Shirley Hu

Chinese Knots   中國結

Unknown

Jade Lin

Duet or Trio, 13 and above

Dance Types

Place

Participator

Title

Choreographer

Teacher

Minority

Second Place

Allison Li & Rena Shi

走進西藏

Unknown

Jade Lin

Classical

First Place

Lilian Lee, Vivian Lee & Jamie Yang

Vivid Dunhuang  敦煌

Grace Chan

Grace Chan

Group ages 12 and under

Dance Types

Participator

Place

Title

Choreographer

T Teacher

School

Minority

Jenna Cho, Judy Li, Vienna Li, Madeline Tahnk,

Michelle Tsai, Olivia Wong, Briana Yang

 Honorable

 Memtion

 小卓瑪

 Children of the Plateau

Unknown

Grace Chan

ACAS

Minority

Brianna Liu, Sydney Lee, Grace Tang, Sherry You,

Alice Wang, Amber Lan, Elaina Han, Juliet Jiang

Second Place

草原小騎兵

Mongolian Dance

Jia Ma

Jia Ma

   Winchester School

   of Chinese Culture

Minority

Joyce Lee, Jocelyn Sun, Selina Tang, Emily Miao,

Jesmine Duong, Sophie Gu

Second Place

傣族姑娘

黃語紅

黃語紅

牛頓中文學校

民族舞蹈班

Folk

Jenna Cho, Judy Li, Vienna Li, Madeline Tahnk,

Michelle Tsai, Olivia Wong, Briana Yang

  First Place

 The Little Jasmines

 小小茉莉

 

Jade Lin

ACAS

Folk

Andrea Kohler, Amy Luo, Sandra Tang, Lauren Tian,

Alice Wang, Annika Westberg,  Hanlin Zhang, Juliette Peng

Honorable

Memtion

手絹花開喜氣來

Handkerchief Dance

Jia Ma

Jia Ma

Winchester School

of Chinese Culture

Group ages 13 and above

Category

Participator

Place

Title

Choreographer

Teacher

School

Classical

Caitlin Favreau, Angel Jin, Lilian Lee, Vivian Lee, Serena Luo,

Lauren Wong, Jamie Yang, Shirley Zhang, Angel Zheng

Second Place

A Gentle Breeze in the Mist   風酥雨憶

Unknown

Grace Chan

ACAS

Classical

Angela Wang, Alice Wang, Karin Wang, Michelle Gao, Olivia Chen,

 Lily Gao, Wenny Niu, Katherine Zeng

Honorable

Memtion

Sleeves Dance

唐   韻

Jia Ma

Jia Ma

Tian Yue

Dance Troupe

Ckassical

 

Rosana Cho, Keri Gilligan, Shirley Hu, Amy Kong, Alicia Leung,

Allison Li, Anika Luo,  Esther Ng, Rena Shi, Amanda Tsai, Savannah Ung

Honorable

Memtion

The Fragrant Garden

芬芳滿園

Hang Dong Xu

Hang-Dong Xu

ACAS

MInority

Selena Cho, Caitlin Favreau, Zoe Hsieh, Angel Jin, Lilian Lee, Vivian Lee, Erica Leung, Serena Luo, Lauren Wong, Courtney Zang, Shirley Zhang, Angela Zheng

First Place

Beyond the Mountain   山那邊

Unknown

Grace Chan

ACAS

 

 

Competition photos

Displaying 1-9 of 16 items.
Loading...